Vyhledávání  

Úspěch našich debrujárů

Úspěch našich debrujárů v soutěži o Pohár vědy

 

Fyzikální kroužek debrujárů působící na našem gymnáziu dosáhl mimořádného úspěchu v soutěži o Pohár vědy. Naši debrujáři se skrze korespondenční část soutěže trvající čtyři měsíce probojovali až do mezinárodního finále a ve dnech 17.–19. června se v Nymburku utkají se soupeřícími týmy z České republiky, Slovenska a Turecka. Stali se tak jedním z devíti týmů, který do mezinárodního finále postoupil.

Kroužek debrujárů funguje na naší škole již několik let. Pod vedením mé spolužačky Beaty Hásové a rovněž mým se celkem šestnáct žáků primy, sekundy a tercie pravidelně schází a společně promýšlíme, provádíme a objasňujeme různé fyzikální experimenty. Od ledna do dubna se naše úsilí zaměřovalo především na Pohár vědy, v ostatních měsících se debrujáři zabývají různými fyzikálními pokusy souvisejícími s magickým světem Harryho Pottera. Účastníci kroužku rozdělení do kolejí Nebelvír a Zmijozel pod vedením Minervy McGonagallové a Severuse Snapea realizují všemožné fyzikální děje a pro své koleje získávají body, jež se na konci školního roku projeví na jejich ocenění.

Ústřední úloha kroužku je zřejmá; tvoří ji snaha žáky nižších ročníků gymnázia v přátelském prostředí motivační a zábavnou formou seznámit se základy fyziky a podporovat v nich zájem o přírodní vědy. Právě praktické experimenty pomáhají studentům lépe porozumět skutečnému významu fyziky v našem životě a nepovažovat tuto exaktní vědu za neužitečnou, nudnou či dokonce zastaralou. To by si vědní obor výrazně přispívající k rozvoji civilizace zcela jistě nezasloužil.

Radek Večeřa, sexta