Vyhledávání  

Tajemství italského srdce

Tajemství italského srdce aneb Exkurze, která otevřela holešovským gymnazistům dveře do minulosti i přítomnosti

 

Studenti Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov měli v termínu od 27. do 31. května jedinečnou příležitost překročit Rubikon a zúčastnit se exkurze s názvem Tajemství italského srdce. Cílem bylo vizuálně prohloubit témata probíraná ve společenskovědním semináři z oblasti religionistiky a filosofie, a to jak pro budoucí zájemce tohoto semináře, tak jeho aktuální návštěvníky. Naši cestu jsme začali v Římě, pokračovali ve Vatikánu a završili ji ve Florencii.

První den exkurze jsme dorazili do Říma, „věčného města“, které je významným bodem dějin už od starověku. Naši studenti měli možnost prozkoumat antické chrámy a amfiteátry, obdivovat kostely přestavěné v barokním stylu, renesanční paláce, fontány a malebné uličky. Řím nám odhalil své tajemství a stal se živou učebnicí historie.

Druhý den jsme strávili ve Vatikánu, nejmenším státě na světě, který má však obrovský význam v dějinách lidstva. Naši studenti se vměstnali mezi tisíce návštěvníků na náměstí svatého Petra, kde se ponořili do historie a tajemství tohoto majestátního komplexu. Navštívili jsme rovněž vatikánská muzea, kde jsme obdivovali neocenitelné umělecké poklady z různých období dějin. Nechyběla ani slavná Sixtinská kaple, kde nás ohromilo mistrovské dílo Michelangela.

Třetí den nás přivítala Florencie, město, které podle anglického malíře Edwarda Burne-Jonese je „všechno a všechno ostatní je nic.“ Naši studenti se procházeli městem, které je plné renesančních památek a uměleckých děl. I Florencie nám odhalila své tajemství: jak se filosofie a umění mohou prolínat a formovat lidskou kulturu a myšlení, což z Florencie činí srdce renesance.

Exkurze byla pro naše studenty nezapomenutelným zážitkem. Nejenže si rozšířili své znalosti, ale také navázali nová přátelství a získali cenné zkušenosti. Jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, ale my jsme si našli tu naši do Itálie, abychom poznali, co je skutečným tajemstvím italského srdce.

Mgr. Vít Janalík, Mgr. Jakub Chudárek